Zamknij menu

Z pompą ciepła do zielonej strefy

Paszport energetyczny

Paszport energetyczny

Rozporządzenie dotyczące oszczędności energii nakazuje, aby wszystkie nowe, ale także przebudowywane i rozbudowywane budynki, miały wystawiony paszport energetyczny. Każdy, kto chce kupić, wynająć lub wydzierżawić taki budynek, ma prawo zażądać okazania tego paszportu. Dla nowego najemcy lub właściciela wartość energetyczna budynku stanowi bowiem jeden z czynników decydujących o jego ocenie.

PASZPORT ENERGETYCZNY —

NA CO NALEŻY UWAŻAĆ

Od 1 maja 2014 r.  w paszporcie energetycznym — oprócz pasków wskazujących zapotrzebowanie na energię pierwotną i końcową na skali kolorystycznej od zieleni do czerwieni — jest także podana klasa efektywności energetycznej całego budynku. Skala obejmuje klasy od A+ do H. Klasyfikacja odbywa się na podstawie zapotrzebowania na energię lub jej zużycia.

Jak wykazują obliczenia Bundesverband Wärmepumpe e.V.,  standardowy budynek ogrzewany pompą ciepła zostanie zawsze zaliczony do klasy efektywności A lub A+. Gdyby taki sam budynek był wyposażony w kocioł kondensacyjny opalany paliwami kopalnymi i solarną instalację przygotowania CWU, zasłużyłby co najwyżej na ocenę B.