Zamknij menu

DO BUDYNKÓW MIESZKALNYCH I UŻYTKOWYCH

POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY

POMPY CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY NA CO2

W specyficznych sytuacjach konieczne są często niestandardowe rozwiązania. Czynnikiem chłodniczym w systemach pompy ciepła Ecodan, które służą do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania CWU, jest R410A. Natomiast w pompach ciepła QAHV funkcję czynnika chłodniczego pełni R-744. Pompy ciepła do ciepłej wody używane wyłącznie do podgrzewania wody do bardzo wysokiej temperatury muszą bowiem spełniać całkiem inne wymagania.

 

 

R744 — CZYNNIK CHŁODNICZY Z NATURY

Za oznaczeniem typu R744 kryje się zwykły CO2, czyli dwutlenek węgla. CO2 stanowi niemalże idealny czynnik chłodniczy, zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i bezpieczeństwa. Jego wskaźnik ODP wynosi 0, zatem nie stanowi on żadnego zagrożenia dla warstwy ozonowej. Nie jest też trujący, palny ani aktywny chemicznie. Ponadto nie wymaga on w żadnym stopniu odzysku ani utylizacji.


REWELACYJNE WŁASCIWOŚCI

Dwutlenek węgla odznacza się też pewnymi rewelacyjnymi właściwościami termofizycznymi:

  • Bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła
  • Dość dobra odporność na straty ciśnienia
  • Bardzo niska lepkość

W SKRÓCIE:

ZALETY CO2 JAKO CZYNNIKA CHŁODNICZEGO

  • Potencjał niszczenia warstwy ozonowej ODP = 0
  • Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP = 1
  • Spełnia wszystkie wymagania stawiane czynnikowi chłodniczemu ze względów ochrony klimatu

 

 Broszury (PDF 1,3MB)


TECHNOLOGIA CO2 W

MITSUBISHI ELECTRIC

Oprócz pomp ciepła na tradycyjny czynnik chłodniczy R410a Mitsubishi Electric rozwija także systemy pomp ciepła do ciepłej wody QAHV, w których rolę czynnika chłodniczego odgrywa naturalny dwutlenek węgla.

W nowatorskim wymienniku ciepła pompy ciepła do ciepłej wody QAHV trzy połączone rury czynnika chłodniczego są prowadzone spiralnie dookoła rury wodnej w kształcie spirali, dzięki czemu uzyskiwane jest maksymalne przenoszenie ciepła. Ciągłe spiralne rowki w nawiniętej rurze przyspieszają efekt turbulencji wody, redukując przy okazji spadek ciśnienia w wymienniku ciepła. Przyczyniają się w ten sposób do zwiększenia sprawności.

QAHV — POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY

DLA BUDYNKÓW MIESZKALNYCH I UŻYTKOWYCH

Pompy ciepła QAHV opracowano specjalnie z myślą o przygotowaniu dużej ilości CWU, np. w budynkach mieszkalnych oraz zastosowaniach użytkowych i przemysłowych. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom Mitsubishi Electric urządzenia QAHV działają niezawodnie i z wysoką wydajnością grzewczą, także w warunkach niskich temperatur zewnętrznych.

System QAHV podgrzewa ciepłą wodę do temperatury zasilania 90°C — przy temperaturze zewnętrznej do -25°C — z COP do 3,88. Decydują o tym przede wszystkim najnowocześniejsze inwerterowe sprężarki spiralne: zapewniają one wzrost efektywności do poziomu nieosiągalnego dla systemów działających ze stałą prędkością obrotową.

STABILNA PRACA

NAWET PRZY -3ºC

Pompy ciepła QAHV są w stanie działać z pełną wydajnością grzewcza, nawet gdy temperatura otoczenia spada do –3°C. Zastosowano w tym celu rozwiązanie obiegu Flash Injection, polegające na dostarczaniu do systemu optymalnej ilości czynnika chłodniczego dozowanej przez sprężarkę i specjalny otwór wtryskowy – gwarantuje to wysoką stabilność pracy.